صفحه اصلي
---
كلاسهاي آموزشي
    ---
فرم عضويت در سايت   Login
 

ارسال مقالات ساخت شما
معرفي مدل كاران سازنده

تعداد كاربر سايت : 2238

وبسايتهاي مرتبط
Aero Space Engineering Center
  

Car info
 
 
Car info
  مطالب ذيل تجربيات شخصي بوده و بخشهايي از آن ميتواند درست نباشد
نگاهي به امکانات جالب نرم افزار شبيه ساز ريل فلايت
نوشته شده توسط : محمد طايفه حسنلو در تاريخ :   95/11/03
 


وبسايت ساخت و پرواز در نظر دارد اولين دوره مسابقه سنجش مهارتهاي پروازي خود را مورخ 29 بهمن ماه سال در تهران 95 برگزار نمايد . اين مسابقه منحصرا با استفاده از دستگاه هاي شبيه پرواز برگزار شده و هدف از آن ؛ ايجاد رقابتي سالم بين مدلرها و سنجش مهارتهاي پروازي مختلف آنهاست . اين مسابقه طوري طراحي شده که مدلرهاي هاي تازه کار هم بتوانند با انجام تمرينهاي کافي در محيط شبيه ساز، بهمراه مدلرهاي قديمي ، يک مسابقه هيجان انگيز را تجربه نمايند .از طرفي ميدانيم که براي يادگيري پرواز هواپيما و هليکوپتر مدل ، دستگاه شبيه ساز بهترين گزينه بوده و کمک هاي زيادي را به همه ما مدلرها کرده است . اما خيلي از دوستان مدلر با امکانات و توانايي هاي نرم افزار ريل فلايت آشنا نبوده و فقط يک پرواز ترينر ساده با آن ميدهند در حاليکه اين نرم افزار از امکانات خيلي خوبي برخوردار ميباشد .

 بنده در اين مقاله سعي دارم شما را با بعضي از نکات و  امکانات نرم افزار (RealFlight G4.5) آشنا بکنم که شايد خيلي از شما دوستان با آن آشنا نبوده و اوج هيجان و لذت پرواز با آن را تجربه نکرده ايد .

نصب نرم افزار ريل فلايت نسخه G 4.5

اين نرم افزار داراي نسخه هاي زيادي ميباشد که نسخه 4.5 آن در بين مدلرهاي ايراني از محبوبيت بالاتري برخوردار ميباشد زيرا براحتي نصب شده و کرک آن نيز براحتي کار کرده و با نسخه هاي مختلف ويندوز مانند ويندوز سون، ويندوز ايت ، ويندوز تن ، بخوبي هماهنگ ميباشد .

نسخه 4.5 اين نرم افزار را شرکتهاي مختلفي در بازار ايران توزيع نموده که يکي از بهترين آنها ، توسط شرکت مدليران تهيه و توزيع شده است .  نسخه اين شرکت بهمراه 5 عدد پک اضافي بوده و بخوبي با دستگاه شبيه ساز True Flight منطبق است .


دستگاه شبيه ساز True Flight


آرم نرم افزار ريل فلايت 4.5

براي نصب آن ابتدا دي وي دي مربوطه را در داخل کامپيوتر قرار داده و از دايرکتوري Setup فايل اجرايي آنرا اجرا کنيد . در ادامه بصورت تصويري ، مراحل نصب و تنظيم آن نمايش داده شده است .


از دايرکتوري Setup فايل اجرايي برنامه را اجرا کنيدبعد از اتمام نصب و قبل از اجرا کردن برنامه ، حتما در مسير (C:\Program Files (x86  فولدر برنامه به اسم RealFlightG4 را کپي کنيدو در مسير C:\Program Files پيست کنيد - فلش ابي .


سپس از روي دسکتاپ کامپيوتر خود ، روي آيکون Real Flight G4.5 Luncher کليک نمائيد تا صفحه ثبت شماره سريال برنامه ديده شود .شماره سريالهاي مورد نياز در داخل فايل Textريشه دي وي دي نصب قرار دارداز روي دسکتاپ کامپيوتر خود ، روي آيکون RUN کليک کنيد تا اين صفحه باز شود .
در اين صفحه بر خلاف توصيه بعضي از دوستان ، اصلا به کليد Auto Detect که با فلش قرمز مشخص شده است دست نزنيد و مطمئن باشيد که اعداد شما با اعداد نمايش داده  شده در کادر زرد رنگ يکي باشند .
در ادامه روي کليد سمت چپ بنام Launch the game کليد نمائيد تا برنامه باز شود .اولين کاري که بايد انجام بدهيم ، اينه که از منوي Controlls گزينه Select Controller  و از آنجا گزينه .InterLink G2 را کليک نمائيم تا بقيه گزينه هاي  موجود در  منوي Controller فعال شوند .مرحله بعدي کار اينه که از منوي Controlls گزينه Channel Mapping را انتخاب کنيم .در اين صفحه ، آيتمهاي نشان داده شده با فلشهاي قرمز و آبي رنگ را مانند تصوير بالا تنظيم کنيددر مرحله بعد بايد دستگاه را با نرم افزار کاليبره نمائيم .
براي اينکار ابتدا همه تنظيمات روي دستگاه شبيه ساز را در وسط تنظيم نموده و سپس از منوي Controller گزينه Controller Calibration را انتخاب کرده و دو بار Next را انتخاب ميکنيم .در اين صفحه ، استيک راست و چپ را در همه جهتها حرکت داده و همه سوئيچهاي بالاي دستگاه شبيه را يکبار روشن و خاموش کنيد تا کليد Finish روشن گردد . در ادامه به زد کليد Finish از اين صفحه خارج شويد .


رفع مشکل اجرا پک هاي جانبي در ويندوزهاي 64 بيت 

نسخه 4.5 اين نرم افزار داراي 5 عدد پک اضافه ميباشد که هنگام نصب بر ويندوزهاي 64 بيتي از کار مي افتند . براي رفع اين مشکل شايد روشهاي مختلفي وجود داشته باشد ولي بنده با تجربه ياد گرفته ام که اگر بلافاصله بعد از اتمام نصب ، کل فولدر ريل فلايت 4 را از دايرکتوري C:\Program Files (x86) x کپي کرده و در فولدر C:\Program Files پيست (Paste) کنيد ، همه پکهاي اضافه شده بخوبي کار خواهد نمود .


در مسير C:\Program Files (x86) x فولدر برنامه به اسم RealFlightG4 را کپي کنيدو در فولدر C:\Program Files پيست کنيد - فلش ابي .


نمايش اطلاعات پروازي در روي صفحه

در حين انجام مانورهاي پروازي ، خيلي از مواقع نياز داريم که اطلاعات مهم پروازي مانند سرعت پرواز و يا ارتفاع و دور موتور را ببينيم . براي اينکار ميتوانيد بر روي کيبورد ، کليد عدد 1 فشار دهيد تا پنجره Nav Guides نمايش داده شود .


بر روي کيبورد ، کليد عدد 1 فشار دهيد تا پنجره Nav Guides نمايش داده شود


تغيير واحد اعداد به متريک

در صفحه نمايش اطلاعات پروازي ، اعداد و ارقامي خواهيد ديد که به صورت پيشفرض براساس واحدهاي متريک نيستند ، مثلا سرعت پرواز بر حسب متربر ثانيه نمايش داده ميشود که براي ما درک آن راحت نيست چرا که ما در کشورمان ، به سرعت بر حسب کيلومتر عادت داريم نه متر ، بنابراين بهتر است که واحد اعداد را به متريک تغيير دهيد . براي اينکار به تصاوير زير دقت نمائيد .


از منوي سيموليشن گزينه ستينگ را انتخاب کنيد
از بخش فيزيکس ، گزينه Use Metric را در وضعيت Yes قرار دهيد


ماندگار سازي و ذخيره مانورهاي زيبايتان در پرواز

مطمئنا تاکنون براي شما هم اتفاق افتاده است که آرزو کنيد کاش ميتونستم از پروازهاي خودم فيلم بگيرم و به دوستام نشون بدم ، ولي فيلمهاي گرفته شده از صفحه ، خيلي حجيم بوده و به درد ارسال از طريق اينترنت نميخورند . اما نگران نباشيد راه حل بسيار راحتتري هم برايتان وجود دارد .

شما براحتي ميتوانيد با استفاده از امکانات خود ريل فلايت ، از پروازها و مانورهاي خود فيلم تهيه نمائيد . براي اينکار بايد از کليد R روي کيبورد کامپيوترخود کمک بگيريد ، بدين صورت که با زدن کليد R رکورد شدن شروع شده و با زدن دوباره کليد R عمليات رکورد شدن متوقف شده و فايل در کامپيوترتان ذخيره و اسم فايل بر روي صفحه نمايش داده ميشود .


با زدن کليد R در کيبورد ، رکورد پرواز شما شروع ميشودبا زدن دوباره کليد R پرواز شما ذخيره شده و اسم فايل نمايش داده ميشود.


تماشاي دوباره مانورهاي پروازي ذخيره شده

شما هر زمانيکه اراده کرديد ميتونيد به تماشاي پروازهاي ذخيره شده بپردازيد . براي اين منظور بايد از منوي Recordings گزينه Open Recordingرا انتخاب نموده و از ليست فايلهاي ذخيره شده ، فايل رکورد مورد نظر خود را انتخاب نمائيد .


از منوي Recordings گزينه Open Recordingرا انتخاب کنيداز ليست فايلهاي ذخيره شده ، فايل رکورد مورد نظر خود را انتخاب نمائيد


نمايش اسمتان بعنوان خلبان در رکوردهاي ذخيره شده 

زمانيکه فايلهاي ذخيره شده را اجرا ميکنيد ، اسم شما در بالاي هواپيماي در حال پرواز نشان داده خواهد شد ولي مشکلي که وجود دارد ، اسم نمايش داده شده با اسم شما هماهنگ نيست و بايد تنظيم گردد .


نام خلبان در اين تصوير حسنلو ثبت شده است


 براي تغيير اسم خلبان از حالت پيشفرض به اسم خودتان بايد از منوي سيموليشن ، گزينه ستينگ را انتخاب کرده و در پنجره ظاهر شده باي روي گزينه Pilot کليک نمائيد تا پنجره مربوطه باز گردد .  در اين پنجره ، اسم خود را به انگليسي ثبت نموده و OK کنيد .


از منوي سيموليشن ، گزينه ستينگ را انتخاب کنيددر پنجره ظاهر شده ، اسم خود را ثبت کنيدتجربه پرواز در يک زمين پرواز جديد

در مواقعي پيش مي آيد که شما بخواهيد يک زمين پرواز را از اينترنت دانلود نموده و به نرم افزار اضافه نمائيد . فايلهاي مورد نظر بايد پسوند RFX داشته باشندتا بتوان آنرا به نرم افزار اضافه نمود .براي اين منظور بايد از منوي سيموليشن گزينه  ايمپورت را انتخاب کنيد .


طبق فلشها عمل کرده و گزينه درست را انتخاب کنيدقايلي با پسوند RFX را از مسير روي کامپيوتر خود انتخاب کنيدزمين پرواز اضافه شده در گروه Custom Airport قرار خواهد گرفتتجربه زيباي پرواز با يک مدل جديد

در مواقعي پيش مي آيد که شما بدنبال يم هواپيماي خاص باشيد که در نرم افزار ريل فلايت موجود نيست . در اين حالت ميتوانيد از اينترنت ، مدل مورد نظر خود را دانلود نموده و به نرم افزار خود اضافه کنيد تا حس پرواز با آن مدل را به تجربيات پروازي خود اضافه نمائيد.


طبق فلشها عمل کرده و گزينه درست را انتخاب کنيدقايلي با پسوند RFX را از مسير روي کامپيوتر خود انتخاب کنيدبراي انتخاب مدل اضافه شده ، بايد از منوي Aircraft گزينه نمايش داده شده با فلش را انتخاب کنيدمدل جديد اضافه شده در گروه Custom Aircraft قرار خواهد گرفت


مسابقه پرواز با شبيه ساز

سلسه دوره هاي آموزشي ساخت و پرواز هواپيماي مدل راديو کنترل
   


براي پرسش و پاسخ در مورد ساخت اين مدل ميتوانيد
به انجمن تخصصي ساخت و پرواز يا همان فروم مراجعه کنيدتصاوير ضميمه اين مقاله

مقاله ساخت و پرواز هواپيماي مدل راديو کنترل
<h6> فروش هواپيماي راديو كنترل الكتريكي و سوختي - فروش قطعات - چوب بالسا - تالار گفتگو و انجمن تخصصي ساخت و پرواز هواپيماي مدل كنترل از راه دور - برگزاري دورهاي آموزشي ساخت و پرواز - وب سايت تخصصي ساخت و پرواز - مقالات آموزشي براي ساخت و پرواز انواع هواپيماهاي مدل - برگزاري كلاس و كارگاه آموزش ساخت و پرواز هواپيماهاي راديو كنترلي قابل پرواز در مدارس و مراكز آموزشي - ويديوهاي مدلهاي دست ساز - دوره‌هاي ساخت هواپيماي مدل - آموزش ساخت و خلباني هواپيماهاي مدل - برگزاري دورهاي آموزشي ساخت و پرواز - دانلود رايگان انواع نقشه هواپيماهاي مدل آموزش ساخت هواپيماهاي مدل در تهران -- آموزش ساخت و پرواز هواپيماهاي مدل کنترل از راه دور -- دوره‌هاي طراحي و ساخت هواپيماي مدل </h6>